Kształcenie hybrydowe
Wyższa Szkoła Gospodarki w ostatnim czasie wypracowała wiele efektywnych rozwiązań w zakresie stworzenia środowiska kształcenia hybrydowego, które z założenia wiąże tradycyjne prowadzenie zajęć w sali dydaktycznej z kształceniem zdalnym. W najbliższej przyszłości wszystkie studia podyplomowe WSG będą zawierać elementy nauczania hybrydowego, w którym udostępniane będą materiały dydaktyczne w różnej formie – skryptów, prezentacji, filmów, skanów itd. Niektóre zajęcia będą się odbywały w formie synchronicznych spotkań z wykładowcami z wykorzystaniem aplikacji MS Teams.
Jesteśmy przygotowani do wirtualnej rekrutacji na studia podyplomowe i zdalnej obsługi słuchaczy.
Sytuacja sanitarna w kraju spowodowana wirusem COVID-19 i brak możliwości realizacji nauczania stacjonarnego na Uczelni, w ostatnich miesiącach, spowodowały konieczność przejścia z kształcenia w kontakcie bezpośrednim na prowadzenie zajęć z wykorzystaniem metod i technik pracy na odległość. Efektem tych działań jest wypracowanie wielu efektywnych rozwiązań w zakresie stworzenia środowiska kształcenia hybrydowego, które wiąże tradycyjne prowadzenie zajęć w sali dydaktycznej z kształceniem zdalnym.
Zespół wykładowców Uczelni dostosował istniejące programy kształcenia na studiach podyplomowych, kursach i szkoleniach dając możliwość elastycznego wiązania zajęć stacjonarnych z zajęciami on-line.
Dzięki temu, że mamy ogólnodostępny Internet możemy korzystać z różnych narzędzi cyfrowych (w tym np. platformy e-learningowe, komunikatory, media społecznościowe), pozwalających na kontakt wykładowcy ze słuchaczem. Uczelnia planuje, że w najbliższej przyszłości oferta Centrum Kształcenia Podyplomowego i Szkoleń będzie w 100% dostosowana do nauczania hybrydowego, co umożliwi słuchaczom indywidualizację nauczania, dzięki dostępowi do wielu materiałów w dowolnym czasie i dowolnym miejscu.
Środowisko kształcenia hybrydowego, to nie tylko nauczanie łączące zajęcia bezpośrednie i zdalne. To także perspektywa zapoznania się z ofertą studiów podyplomowych, wyboru formy kształcenia oraz możliwość dokonania wszelkich formalności związanych z podejmowaniem nauki poprzez system wirtualnej rekrutacji WSG.
Tworząc środowisko nauczania hybrydowego pamiętaliśmy również o zapewnieniu zdalnej obsługi słuchaczy, która realizowana jest dzięki komunikowaniu się pracowników z grupą za pośrednictwem platformy e-lerningowej, na której zamieszczane są informacje organizacyjne związane z procesem kształcenia na studiach podyplomowych począwszy od planów zajęć, przez materiały dydaktyczne, czy wytyczne do procesu dyplomowania, po podanie terminu odbioru świadectwa ukończenia studiów podyplomowych.
Zespół Studium Podyplomowego tworzą specjaliści od organizacji kształcenia, którzy dokładają wszelkich starań, aby zapewnić realizację usługi rozwojowej na najwyższym poziomie, wykorzystując zdalne (aplikacja 3CX, MS TEAMS, e-mail), jak i bezpośrednie formy kontaktu.